Logo Hypertenze.eu odkaz na hlavní stránku
Úvodní stránka         O nás         Filosofie         Poslání         Tým         Kontakty         Odkazy
Zdravotnictví, Havlíčkův Brod

Akce na tento týden Nahodny obrazek
Akční cena: 930 KčOdvykání kouření

Naše nabídka E-cigaret

E-cigareta: převratná novinka pro kuřáky!

Kouření je bezesporu celospolečenským problémem. Ve vyspělém světě kouří stále více než 1/3 obyvatel, což způsobuje nejen zdravotním problémy kuřákům, ale i enormní ekonomické náklady na léčbu komplikací, mezi něž patří cévní onemocnění, rakovina a další. V neposlední řadě kuřáci vynakládají na uspokojení svého návyku nemalé prostředky z vlastního rodinného rozpočtu a snižují si tak svoji životní úroveň. Podle statistik až 90% kuřáků by rádo s kouřením skončilo, avšak úspěšnost odvykacích procedur je mimořádně nízká. Pochopitelně – nikotin obsažený v tabáku je látkou návykovou ve dvou rovinách závislosti.

Fyzická závislost

První je tzv. „fyzická závislost“. Při užívání nikotinu totiž dochází ke změnám v řízení organismu, stoupá počet tzv. nikotinových receptorů, které musejí být nikotinem obsazeny; pokud tomu tak není, vznikají dobře známe „abstinenční příznaky“. Proto je obtížné skončit s kouřením náhle. Na principu postupného snižování přísunu nikotinu do organismu jsou založeny metody, při kterých je nikotin v cigaretě nahrazován jinými prostředky např. ve žvýkačkách, náplastích apod.

Psychická závislost

Druhým typem závislosti je tzv. „psychická závislost“, která je snad ještě závažnější než zmíněná fyzická. Kouření je totiž spojeno nejen s vlastním požitkem, ale i s prostředím, manipulací s cigaretou, lidmi, situacemi atd. Pokud se tedy kuřák rozhodne použít některou z odvykacích metod, musí se smířit s tím, že jeho psychická závislost nebude uspokojena. To je však velice obtížné.

Řešením je e-cigareta, nejnovější prostředek pomoci kuřákům, kteří se rozhodnou z nejrůznějších důvodů s kouřením přestat.

Kouření však také rozděluje obyvatelstvo na dva tábory, z nichž každý je přesvědčen o své pravdě. Kuřáci se cítí diskriminováni, protože zákaz kouření se začíná vztahovat na čím dále tím více míst – restaurace, zaměstnání, veřejná prostranství, dokonce jsou stále více slyšitelná přání úplného zákazu kouření i doma, např. v některých státech USA. Naproti tomu nekuřáky obtěžuje cigaretový kouř, vadí jim, že jsou nuceni k „pasivnímu kouření“ a podporují tak snahy úplného zákazu kouření.

Řešením je e-cigareta, která žádný zápach nevydává.

Co je e-cigareta?

E-cigareta je vpodstatě mimořádně výkonný elektronický mikroprocesor, do něhož se vkládají náplně. Tyto náplně obsahují běžné neškodné potravinové přísady, aroma typické pro chuť cigarety, dýmotvorné substance a mohou obsahovat nikotin v různém množství. Přísun nikotinu je tak možno postupně snižovat až k nulovému obsahu. Tím se principiálně podobá metodám žvýkaček nebo náplastí, avšak v první fázi zachovává psychickou závislost. Zatímco v běžné cigaretě je ještě cca 4 000 dalších zdraví škodlivých látek (dehet, aromatické uhlovodíky, oxid uhelnatý atd.), pak v e-cigaretě již kromě nikotinu žádné nejsou a z hlediska ochrany zdraví jde tedy o zcela zásadní posun. E-cigareta se kouří úplně stejně jako běžná cigareta a má velmi podobnou chuť, takže kuřák může postupně snižovat obsah nikotin v náplni, aniž by to jeho tělo zaznamenalo. E-cigareta však nehoří a nelze tedy způsobit požár. Produkovaný dým je také zcela neškodný pro okolí a rovněž nevydává žádný zápach, takže e-cigaretu lze používat i v nekuřáckém prostředí, v restauracích po obědě, v zaměstnání nebo doma. Odstraňuje tedy i možný pocit diskriminace od nekuřáků. Náplně do e-cigarety jsou přitom o více než 50% levnější, než průměrné běžné cigarety.

Při použití e-cigarety lze tedy i významně ušetřit.

V další fázi se kuřák může zaměřit na postupné omezování i tohoto e-kouření až k úplné abstinenci.

Co na to odborníci?

Názory odborníků nejsou dosud jasně formulovány. Jeden krajní názor říká, že i v případě používání e-cigaret jde stále o návyk, takže úplnou abstinenci nemůže e-cigareta nahradit. S tím lze v zásadě souhlasit, problém je však v tom, že přes 90% kuřáků nemá při odvykání jakýmikoli metodami úspěch.

Pomoc však zasluhují všichni, kteří se rozhodnou s kouřením přestat. Proto se domníváme, že e-cigarety jsouskutečně revoluční pomocí v boji proti kouření a jeho následkům. Přestože jde o produkt zcela nový, s nímž nejsou z hlediska úspěšnosti odvykání nijak rozsáhlé zkušenosti, je jistě lepší kouřit „jen“ nikotin a nevystavovat své tělo účinku oněch dalších 4 000 škodlivých látek (nikotin sám o sobě nezpůsobuje rakovinu). I kdyby kuřák "pouze" přešel z kouření běžných cigaret na e-cigaretu, bude to pro něj znamenat:

  • nižší riziko zdravotních komplikací, především rakoviny
  • žádný zápach z produkovaného kouře
  • konec diskriminace v nekuřáckých prostorách
  • konec obav z možného založení požáru
  • významnou úsporu cca 50% nákladů na kouření
  • pravděpodobně lepší vyhlídky k úspěchu při odvykání

Co myslíte, stojí to za to? Pokud se stejně jako my domníváte, že ano, pak naleznete různé typy e-cigaret zde

Naše nabídka E-cigaret

Úvodní strana

Copyright © 2007 - 2008 HYPERTENZE.EU, s.r.o. Všechna práva vyhrazena


Právo  |   © 2007 - 2017 HYPERTENZE.EU, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.    |   Webyvysocina   |  Oáza klidu
TOPlist PageRank
Validní Xhtml kod Validní CSS kod